Путін знову готовий до удару?

Після незаконних виборів на Донбасі загроза нового російського вторгнення в Україну суттєво зросла
1400
Минулої неділі на окупованих територіях українського Донбасу кремлівські маріонетки зробили спробу узаконити свою тимчасову владу у регіоні. В особі двох ватажків терористичних угруповань, Захарченка і Плотницького, обрано керівників “народних республік”, на додачу – півтора сотні депутатів Донецького і Луганського “народних парламентів”. В Україні і більшості країн світу не визнали “волевиявлення” у цих “квазідержавах”, назвали його фарсом, “фейковими виборами”, які суперечать мирним мінським домовленостям. ООН охарактеризувала це дійство як “контрпродуктивне”. Лише Росія прогнозовано заявила, що “з повагою” ставиться до думки населення південного сходу України і порадила Брюсселю та Києву зважати на цей вибір, почати діалог із “законним керівництвом ДНР, ЛНР”. А у день його “інавгурації” Кремль, уже не криючись, відрядив у Донбас нові колони своїх солдатів, військової техніки і зброї (частину її доставили з “гумконвоєм”). Впритул до українського кордону росіяни підтягли ракетні комплекси “Іскандер”, у підвищений ступінь готовності переведено особовий склад прикордонних військ ФСБ Росії.

Неподалік Донецька спокійно пересуваються чужоземні засоби протиповітряної оборони С-300. Через кордон повним ходом шурує ствольна артилерія, перефарбована бронетехніка, оптико-електронні засоби розвідки, розвідувальна авіація. Повістки про мобілізацію отримало понад 30 тисяч жителів “Новоросії”. За словами військового експерта Дмитра Тимчука, на Донбасі завершується укомплектування російсько-терористичної армії. Бандити з шевронами “ДНР”, “ЛНР” заявляють свої претензії уже на Харків, Дніпропетровськ, Запоріжжя. Кажуть, що їм мало Києва, що не проти узяти Львів… Загроза масштабної війни, яку, здавалося, відсунули мирні угоди у Мінську, з примари набирає конкретних обрисів. У коментарях західних експертів і журналістів все частіше звучить слово “війна”. Дехто вважає, що Кремль розпочне її ще до зими…

Путіну потрібна війна, щоб усі проблеми, які нині є в Росії (економіка валиться, нафта дешевшає, рубль падає), списати на неї, вважає опозиційний російський політик Борис Нємцов. Ще сумнішу перспективу захоплених територій малює військовий журналіст Аркадій Бабченко, який висвітлював бойові дії у багатьох гарячих точках світу, а зараз є очевидцем подій на Донбасі. “Ніякого Придністров’я на Донбасі не буде, — пише він. — Ні Придністров’я, ні Абхазії, ні Косово. Ці утворення мають хоч якісь мінімальні ознаки державності. На Донбасі їх немає. Там сформується Чечня зразка 1998-го року. Ми побачимо все: безвладдя, окремі озброєні угруповання, які воюють між собою, бандитизм, викрадення людей, заручники, катування, вбивства, “від­жим” власності, теракти, напади на сусідню територію, озброєні вилазки, обстріли, підриви блокпостів, викрадення, полонені і так далі…”. На переконання Бабченка, головне нині завдання України — не політика, не економіка, а оборона, збереження держави як такої. На думку блогера, зараз нашій країні потрібні масштабна мобілізація, переведення її господарки на військові рейки, підготовка добре озброєної армії. Іншого варіанту немає. Будь-яке зволікання вкрай небезпечне, може обернутися величезними втратами…

Схоже, нову воєнну небезпеку, яка нависла над Україною після псевдовиборів у Донбасі, цілком усвідомлюють у Києві. Плану контрдій на випадок зовнішньої агресії було присвячене майже п’ятигодинне засідання РНБОУ. На ньому, зокрема, розглядали і “найпесимістичніший” варіант розвитку подій. Верховний Головнокомандувач Петро Порошенко дав відповідні доручення щодо зміцнення нашої обороноздатності. За словами глави держави, уже сформовано декілька нових частин і з’єднань, які дозволять перекрити можливі наступи ворога у напрямках Маріуполя-Бердянська, Харкова і північніше Луганська, Дніпропетровської області. Президент повідомив про виконання плану зі зведення фортифікаційних споруд першої, другої і третьої ліній оборони. Про те, що наші Збройні сили ефективно поповнюються новітньою розві­дувальною і наступальною технікою, системами управління вогнем… За словами президента, після невизнаних виборів у “ДНР”,“ЛНР” Україна посилить блокування цих територій — “щоб не дати поширюватися раковій пухлині”. Йдеться не тільки про посилення військового контролю задля того, щоб запобігти проникненню в інші регіони країни диверсійних груп, а і про економічні санкції щодо контро­льованих сепаратистами територій. У середу на засіданні уряду прем’єр Арсеній Яценюк заявив, що Україна припиняє дотувати з цент­рального бюджету території, захоп­лені бойовиками (йдеться приблизно про 34 млрд. грн.) — бо це буде прямою підтримкою російського тероризму.

На засіданні РНБОУ прийнято рішення про значне збільшення військових витрат держбюджету. Фінансування оборонних програм стане пріоритетним, становитиме не менш як 3% внутрішнього валового продукту на рік (нині воно становить 1,2%) . Уряду доручено розробити заходи щодо розширення виробництва товарів військового призначення для модернізації оборонно-промислового комплексу. Упродовж найближчого місяця Кабмін має подати пропозиції щодо «оптимальної моделі забезпечення національної безпеки України», в тому числі за допомогою укладання «багатостороннього міжнародного договору або двосторонніх міжнародних договорів» про надання Україні дієвих гарантій безпеки для захисту її суверенітету і територіальної цілісності». За рішенням РНБОУ, має бути негайно переглянуто порядок комплектування Збройних сил і формувань добровольців. Тепер для таких громадян буде передбачено укладання короткострокових контрактів на проходження військової служби.

Буде посилено патріотичне виховання. Є доручення відновити у загальноосвітніх навчальних закладах викладання початкової військової підготовки. Фахівці схвалюють цю ідею, водночас кажуть про необхідність певної циклічності — військова підготовка у школах, її продовження у вузах, створення і підготовка “армії резервістів» у рамках територіальної оборони…

З огляду на цинічне ігнорування бойовиками мінських домовленостей, у Верховну Раду буде внесено подання щодо скасування дії закону, який передбачав особливий режим місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу.

Все це — потрібні рішення. Але їх недостатньо. Особисто мене не покидає відчуття, що у суспільстві притупилося розуміння того, що проти нас воює одна з найсильніших держав світу — тому не маємо права ні на хвилину ні у чому розслаблятися. Має бути мобілізація сил і духу. Слушно сказав згадуваний вище російський журналіст Бабченко: “Гопники не розуміють людської мови. Гопники не розуміють якихось там папірців і домовленостей. Гопники розуміють тільки силу. Якщо вони бачать перед собою слабого — нападають. Вони не нападають, тільки якщо бачать сильного”. Ставаймо сильними!

Сергій ТАРАН, директор Міжнародного інституту демократій

Росія не зупиниться. Вона продовжує те, що почала. Так звану Новоросію використовує як плацдарм для дестабілізації ситуації в Україні. Саме для цього захоплювала цей майданчик, ні для чого іншого він їй не потрібен. Донбас — збитковий регіон, якому постійно потрібні дотації, в умовах міжнародних санкцій він дуже дорого обходиться для російського бюджету.

Від “ДНР, “ЛНР” постійно виходитимуть загрози. Ми цих загроз не позбудемося, поки не модернізуємо країну, не створимо добре оснащені Збройні сили. Ще краще — об’єднатися з міжнародною спільнотою санкціями проти Росії. Інакше свою агресію вона не зупинить. Не можна розслаблятися. На жаль, у нас є ілюзія, що з терористами можна домовитися. Історія свідчить, що з терористами домовитися неможливо…

Андрій ОКАРА, політолог (м. Москва)

Якщо не продовжувати АТО на території Донбасу, це означає, що завтра доведеться воювати уже за Запоріжжя, Дніпропетровськ і Мелітополь. Найстрашніше у тому, що, як я припускаю, російське керівництво психологічно подолало таку собі точку неповернення і готове до світової війни…

Щодо соціальних виплат Донбасу. Я чисто по-людськи не розумію цей супергуманізм української влади і держави. Чому Україна повинна платити пенсії тим людям, які проклинають Україну і голосують за Захарченка?

Віктор НЕБОЖЕНКО, політолог (Київ)

Ставлення Києва повинно бути однозначним: вибори на Донбасі – нелегітимні, їхні вожаки – злочинці, будь-які точки їх місцезнаходження треба знищувати в рамках АТО. Воєнну операцію ніхто не відміняв, ми маємо право розпорядитися з терористами так само, як ізраїльтяни розправляються з ХАМАСом.

Жорсткою має бути позиція України щодо виплат та іншого забезпечення “ДНР”, “ЛНР”. Сьогодні ці території не підпорядковуються українському урядові, отже там необхідно припинити діяльність усіх соціальних функцій української держави. Газ, електрику та інше треба постачати туди за залишковим принципом. Якщо замерзатимуть Вінниця і Запоріжжя, то ділити наш спільний ресурс з нелояльними територіями не потрібно. Україні за це ніхто не дорікне.

Источник: http://www.wz.lviv.ua/ukraine/129176

Добавить комментарий