Російська сторона постаралася надати вантажівкам конвою з гуманітарною допомогою, який 12 серпня вирушив з підмосковної військової бази в напрямку українського кордону, максимально миролюбний вид. Всі фури були пофарбовані в яскраво-білий колір, а водіїв переодягли в однакові шорти і кепки кольору хакі, надавши їм схожість з поштовими кур’єрами. «Вистава була недостатньо переконлива», — констатує кореспондент журналу Time Саймон Шустер.
Ще до того, як КамАЗи були завантажені, США і їхні союзники попередили, що російський конвой — «вовк в овечій шкурі», а київський уряд заявив, що не впустить його в країну.
«Обидві реакції можуть мати негативні наслідки», — застерігає автор статті. Мета цього конвою, ймовірно, складніша гуманітарної допомоги, однак пов’язана скоріше з внутрішньою політикою Росії, а не з її військовими планами. Справа в тому, що до липня частина росіян, що підтримують інтервенцію в Україні, за даними «Левада-центру», скоротилася з 40% до 26%. У той же час число прихильників гуманітарної підтримки регіону з травня тримається на рівні 90%. «Кремль, як правило, не ігнорує таку одностайність», — відзначає директор центру Лев Гудков.
«Навіщо влаштовувати настільки грандіозну публічну виставу з цими вантажівками, якщо ви хочете приховано провезти зброю або почати війну?» — Задається питанням Федір Лук’янов, головний редактор журналу «Росія в глобальній політиці».
«Так що занепокоєння Заходу через цю колону вантажівок здалося роздутим», — визнає журналіст. За день до його відправлення генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив агентству Reuters, що існує «висока вірогідність» російського вторгнення «, можливо,» замаскованого під гуманітарну операцію «. Заступник глави президентської адміністрації України Валерій Чалий, в свою чергу, заявив, що якщо конвой дійсно везе гуманітарний вантаж, то при перетині кордону його необхідно перекласти у вантажівки Міжнародного комітету Червоного Хреста.
«Вид такого дорожнього затору стане підтвердженням улюбленого наративу Кремля, — прогнозує кореспондент. — З одного боку — російський конвой, який чекає, щоб надати допомогу жертвам війни, з іншого — українська армія, яка намагається його зупинити. Усі попередження Заходу про російського» троянського коня «теж почнуть мати вигляд легкої параної».
«Це дуже розумний хід Путіна. Він дозволяє йому вивести Захід на чисту воду, — вважає Метью Рожанські з Центру Вільсона. — Він вказує на крайню позицію, згідно з якою будь-яка дія Росії агресивна і контрпродуктивна».
У більшості випадків ця позиція була правильна, проте конвой з гуманітарною допомогою здається рідкісним винятком із правила. «Він дозволив би Путіну зберегти обличчя перед своїм електоратом, відповівши на вимоги суспільства направити російську гуманітарну місію в Україну. Тепер це здається неможливим без використання військової сили. Чи входило це в плани Путіна чи ні, але недовіра Заходу його до цього наблизила», — робить висновок Шустер.
Источник: http://www.newsru.ua/press/13aug2014/trick2.html