У Росії хочуть подати на Україну скаргу до СОТ через закон про модернізацію ГТС

Депутат Держдуми, член комітету з енергетики Андрій Крутов направив депутатський запит на ім’я голови Міненерго РФ Олександра Новака і міністра економічного розвитку Олексія Улюкаєва, в якому пропонує розглянути можливість подання скарги проти України у Всесвітню торговельну організацію (СОТ) через обмеження прав російських компаній при акціонуванні газотранспортної системи країни, пишуть «Известия».

У разі, якщо така скарга буде направлена і розглянута, Україну можуть зобов’язати скасувати заборону на участь вертикально інтегрованих компаній в газотранспортній системі (ГТС) і допустити «Газпром» до її акціонування.

Нагадаємо, 14 серпня парламент України прийняв закон про залучення іноземних інвесторів до модернізації та експлуатації газотранспортної системи. Представляючи документ, який обговорювався в стінах парламенту у другому читанні, прем’єр Яценюк підкреслював: власне ГТС і газові сховища залишаться у 100%-ній власності держави, компанія — оператор ГТС — також на 51% буде належати Україні.

Інвесторів виберуть на публічному конкурсі в присутності депутатів Верховної Ради. Участь у конкурсі зможуть взяти тільки сертифіковані компанії з ЄС і США з прозорою структурою власності. І, вигравши конкурс, інвестори не зможуть «нишком» змінити власників без дозволу української сторони.

Російський депутат не випадково заступився за інтереси російських компаній в Україні. Він вважає, що можливість участі «Газпрому» в акціонуванні української газотранспортної системи і підземних сховищ газу може привести до досягнення компромісу з оплати газового боргу українською стороною. Міністерство економічного розвитку і Міненерго поки не отримали запит депутата Держдуми, проте їх представники повідомили, що відомства озвучать свою позицію найближчим часом.

Керівник практики вирішення спорів та міжнародного арбітражу Art de Lex Артур Зурабян зазначає, що в разі, якщо Росія подасть скаргу до СОТ і виграє справу, ця міжнародна організація може зобов’язати Україну зняти обмеження для російських компаній щодо участі у своїх газових проектах. Але у відповідь Росії доведеться піти на поступки на своєму ринку на адресу українських компаній, які потрапили під санкції.

Варто зазначити, що нещодавно НАК «Нафтогаз України» попередив Європейський Союз про загрозу припинення транзиту природного газу з Росії.

В компанії також заявили, що перенесення закупівлі газу європейськими компаніями із західного кордону України на західний кордон Росії дозволить забезпечити надійний транзит газу до Євросоюзу і, врешті-решт, гарантувати енергетичну безпеку країн ЄС.

«Закупівля російського газу на кордоні України з Росією надасть європейським газовим компаніям можливість розпоряджатися своїм газом вже на території України, в тому числі, використовувати значні потужності підземних сховищ газу на заході нашої держави. Україна, в свою чергу, отримає пряме з’єднання з європейськими операторами газових мереж. Така структура транзиту є вигідною для обох сторін», — заявив голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв.

Нагадаємо, 4 липня, Верховна Рада України ухвалила в першому читанні пропозиції уряду про антикризові заходи в газовій сфері: законопроекти №4116а «Про внесення змін до деяких законів України про реформування системи управління Єдиною ГТС України» та № ї4117а «Про особливий період у паливно-енергетичному комплексі». Закони прийняті з другої спроби. Напередодні, 3 липня, депутати відмовилися прийняти пропозиції уряду.

Також Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» хоче закріпити за державою право розірвання договору на управління газотранспортною системою іноземним інвестором, у разі якщо «Газпром» отримає над ним контроль у майбутньому.

24 липня Рада не ухвалила в другому читанні і в цілому законопроект №4116а «Про внесення змін до деяких законів України про реформування системи управління Єдиною ГТС України». Законопроект у четвер, 24 липня, погодилися підтримати всього 94 депутати.

31 липня ВР перенесла законопроект про ГТС на повторне читання.

Источник: http://www.newsru.ua/finance/18aug2014/soty.html

Добавить комментарий