«Перемир’я на сході України немов за годинником збіглося із закінченням літнього бойового сезону, і урядові сили та бойовики-сепаратисти використовували його як шанс зміцнитися, зафіксувати успіхи і компенсувати втрати, — пише кореспондент журналу Time Саймон Шустер. — Навіть сили сепаратистів, які за підтримки Росії до припинення вогню 5 вересня наступали, поки що дотримуються перемир’я. Однак їхні лідери попереджають, що це просто перепочинок між раундами».
«Зимова погода, погано призначена для використання танків і піхоти, дасть Росії змогу випробувати в Україні іншу тактику. Цілі її залишаться попередніми — знекровити Україну, розмити підтримку її західних союзників і врешті-решт зупинити або повернути назад рух нового київського уряду на Захід. У міру зниження температури Росія зможе ефективніше йти до цих цілей, воліючи припинити постачання палива, аніж використовувати силу», — пише Шустер.
Росія вже поєднувала дві методики. Ще в червні Москва виставила Києву неоплачений рахунок за газ на 5 млрд доларів, зажадала передоплати за майбутні постачання і, не церемонячись, перекрила вентиль. Влітку Україні вистачало її власних запасів газу, однак з наближенням зими вона буде змушена шукати підтримки на Заході у вигляді кредитів або постачань палива, зазначається в статті.
«У вересні Словаччина стала першою країною, що налаштувала свої трубопроводи на реверс газу в Україну, що потенційно може задовольнити 20% її потреб. Майже весь газ надходить до Словаччини з Росії, тільки тепер частина його повертається в Україну. Якщо інші сусіди будуть готові ділитися, то це химерне рішення може стати єдиним способом для України пережити зиму, — зауважує Шустер і додає: — Проте невідомо, яку щедрість можуть дозволити собі країни ЄС».
Перед сепаратистами така проблема не стоїть: Росія вже почала з ними переговори про постачання газу за пільговою ціною. «Наша мета — відновити нашу економіку, встановити державність і показати, що наша модель успішніша за ту, що існує в Україні», — розповів кореспонденту Time один з лідерів сепаратистів Олег Царьов.
Мирний план Петра Порошенка може надати заколотникам достатньо простору для здійснення їхніх цілей: 10 вересня на засіданні Кабміну президент України заявив, що жителі Донецької та Луганської областей зможуть самостійно обирати своїх лідерів і законодавців. Головним елементом його ініціативи стала «децентралізація влади».
«Це фраза здається досить обтічною для того, щоб задовольнити всі сторони», — вважає журналіст.
Як зазначив Порошенко, Київ буде не в захваті від місцевих депутатів, яких оберуть у Донецьку і Луганську, але «хіба не краще бюлетені, ніж автоматні черги?»
«Більшість його втомлених від війни виборців, ймовірно, з цим погодяться, — зауважує автор. — Однак ніщо в мирному плані Порошенко не зобов’язує заколотників здати гори зброї, і, щойно погода дозволить, з приходом весни вони зможуть знову пустити її в хід».
Источник: http://www.newsru.ua/press/11sep2014/put_gas.html